Turkish Journal of Pediatric Surgery

S.N.Cenk Büyükünal1, Ebru Yeşildağ2

1Emekli Öğretim Üyesi, İstanbul, TÜRKİYE
2Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı, Tekirdağ, TÜRKİYE

Anahtar Kelimeler: Çocuk, Atatürk, çocuk hakları

Özet

Giriş: Çocuk Cerrahisi’nde iyi halleri için emek verdiğimiz çocuklar Mustafa Kemal Atatürk’ün yaşamında savaş koşulları dahil hep önem taşımıştır. Bu çalışmanın amacı O’nun çocuklara bakış açısı ve yaptıklarını sunmaktır.

Gereç ve yöntemler: Kitap, gazete ve dergilerden elde edilen metinler incelenmiştir. Kişisel koleksiyon ve çeşitli müzayedelerden elde edilen Atatürk resimleri kullanılmıştır.

Bulgular: Çocukların korunmasına, iyi eğitim almalarının sağlanmasına yönelik kurumlar oluşturulmuştur. Çocuk Bayramı dünyada ilk kez kutlanmaya başlanmıştır. Mustafa Kemal Atatürk çocuklara söz hakkı tanıyan ve onların fikirlerini dikkate alan bir liderdir.

Sonuç: Geleceğin güvencesi diye nitelendirdiği çocuk ve gençlere en büyük eseri olan Türkiye Cumhuriyeti’ni emanet etmiştir. Çocukların her türlü ihmal ve istismardan korunması, zekalarının yanında çalışkan olmanın önemini unutmamaları, hiçbir güçlük karşısında yılmamaları sağlanmalıdır. Cumhuriyet’i yükseltecek ve sürdürecek bu küçük hanımlar ve küçük beylerdir.

Cite as: S.N.Cenk Büyükünal, Ebru Yeşildağ. Mustafa Kemal Atatürk : Kısa yaşamında çocuklar için neler gerçekleşmişti? Coc Cer Derg/Turkish J Ped Surg 2022;36(1): 1-9. doi: 10.29228/JTAPS.62535